PŁASKI BRZUCH po porodzie - ćwiczenia po połogu [ZDJĘCIA]

Autor: Katarzyna Hubicz

Ćwiczenia na płaski brzuch możesz robić w 6-8 tygodniu po porodzie naturalnym i po 12 tygodniach od cesarskiego cięcia. Zobacz, które ćwiczenia po ciąży są najskuteczniejsze.

Mięśnie brzucha w czasie ciąży zostają rozciągnięte i osłabione, dlatego warto po porodzie szczególnie zadbać o tę partię ciała. Ćwiczenia, które prezentujemy, wzmacniają 3 grupy mięśni brzucha: mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne oraz mięsień poprzeczny. Pierwsze delikatne ćwiczenia można robić już 2-3 dni po porodzie i tydzień po cesarskim cięciu. Jak często i jak długo? To zależy, jak się czujesz. Na początku ćwicz codziennie po 10 minut, stopniowo zwiększając czas do 20 minut dziennie.

Przez jakiś czas po porodzie nie będziesz się jeszcze mieścić w ubrania sprzed ciąży. To normalne, bo powody są dwa. Po pierwsze macica jest jeszcze mocno powiększona - skurczy się, ale ten proces może trwać nawet 6 tygodni. Po drugie, na brzuchu odkładają się zwykłe wałeczki tłuszczu, efekt nadmiaru kalorii, jakie pochłaniałaś podczas ciąży. Do swojej sylwetki wrócisz więc najwcześniej za 2-3 miesiące po urodzeniu dziecka.

Pomoże ci w tym odpowiednia pielęgnacja skóry, karmienie piersią (kiedy dziecko ssie, spala się tkanka tłuszczowa), a przede wszystkim gimnastyka.

Zasady ćwiczeń po ciąży

Najlepsze efekty osiągniesz, gdy będziesz ćwiczyć systematycznie przez kilka miesięcy. Dlatego oprócz ćwiczeń na czas połogu proponujemy ci również trening mięśni brzucha na kolejne miesiące.

Pamiętaj! Zanim zaczniesz ćwiczyć, rozgrzej się przez ok. 5 minut. Maszeruj w miejscu, podnoś wysoko kolana, rób odroty biodrami i ramionami.

Zobacz galerię z ćwiczeniami tuż po porodzie, po połogu i zestaw ćwiczeń dla zaawansowanych, opracowane przez Katarzynę Sempolską, autorkę programu "Aktywne 9 miesięcy".

Ćwiczenia tuż po porodzie: 1
fot: Kalbar Ćwiczenia tuż po porodzie: 1 Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Stopy ustaw na szerokość bioder. Połóż jedną dłoń na brzuchu w okolicy pępka. Na wydechu "wciągaj" pępek do środka, tak, żeby twoja dłoń opadła. Ważne: Możesz je robić już dwa-trzy dni po porodzie naturalnym i po tygodniu od cesarskiego cięcia. Na początku wykonaj każde ćwiczenia po 20 razy. Po tygodniu rób dwie seria po 20 powtórzeń. zobacz galerię
Zobacz także