Plecy: ćwiczenia na piłce rozluźniające mięśnie pleców [ZDJĘCIA]

2015-10-06 11:22

Ból pleców szybko zmniejszysz, regularnie ćwicząc. Musisz działać dwukierunkowo: rozluźniać plecy i wzmacniać mięśnie brzucha i przy kręgosłupie, żeby stworzyć naturalny gorset utrzymujący kręgosłup we właściwej pozycji. Zobacz zestaw ćwiczeń rozluźniających mięśnie pleców przy użyciu piłki fitnessowej.

Spis treści

  1. Stres wzmaga napięcie mięśni pleców
  2. Porady, jak dbać o plecy na co dzień
  3. Ćwiczenia rozluźniające plecy
  4. Ćwiczenia na plecy: jak często ćwiczyć?

Wypróbuj ćwiczenia rozluźniające plecy przy użyciu piłki fitnessowej (fit ball)

Za większość problemów z kręgosłupem sami ponosimy winę. Szkodzi mu nadwaga, chodzenie na wysokich obcasach, dźwiganie toreb z zakupami. Nie służy mu bezruch ani nadmierny wysiłek fizyczny. Plecy cierpią, gdy wiele godzin siedzimy przy komputerze albo w samochodzie. Nic dziwnego, że kręgosłup się buntuje. Jednak nie musi tak być!

To ci się przyda

Stres wzmaga napięcie mięśni pleców

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, męczące bóle kręgosłupa mogą być skutkiem długotrwałego stresu. Napięcia emocjonalne pociągają bowiem za sobą reakcje fizyczne –wzmagają napięcie mięśni grzbietu, a to sprzyja przemieszczeniom w obrębie dysku oraz drobnych stawów przykręgosłupowych. W konsekwencji pojawia się ból. W pewnym eksperymencie osoby cierpiące na bóle kręgosłupa poddano psychoterapii, jaką stosuje się w przypadku nerwic. Okazało się, że wyniki leczenia były rewelacyjne. Dlatego na co dzień dbaj o komfort psychiczny.

Porady, jak dbać o plecy na co dzień

Gdy pojawiają się bóle kręgosłupa, to sygnał, że najwyższa pora zmienić styl życia i pozbyć się przyzwyczajeń, które mają fatalny wpływ na nasze „rusztowanie”. Najlepiej zacząć od najprostszych codziennych czynności – wiele z nich możesz wykonywać tak, by chronić plecy:

  • gdy podnosisz coś ciężkiego, najpierw przykucnij, a potem unieś przedmiot, prostując nogi;
  • dźwigając torby z zakupami, równo rozkładaj ciężar na obie ręce;
  • gdy myjesz włosy, nie pochylaj się na wyprostowanych nogach, tylko uklęknij przed wanną;
  • kiedy pierzesz, postaw miskę wyżej.

Zapewnij kręgosłupowi również dobry wypoczynek w nocy, śpiąc na średnio twardym materacu. Zawsze trzymaj się prosto, gdy stoisz, siedzisz, chodzisz.

Ćwiczenia rozluźniające plecy

Mocne i elastyczne mięśnie grzbietu i brzucha tworzą naturalny gorset i utrzymują kręgosłup we właściwym położeniu. Im słabsze mięśnie, tym większy ucisk na krzyż i krążki międzykręgowe i tym szybsze „zużywanie” się kręgosłupa, zwłaszcza jego ruchomych części. Dlatego jednym z pierwszych zaleceń przy bólach pleców jest odpowiednia gimnastyka. Najlepsze dla kręgosłupa jest pływanie i ćwiczenia w wodzie, a także nordic walking, pilates.

Świetne efekty terapeutyczne daje fit ball – ćwiczenia z piłką o średnicy ponad pół metra. Usuwają one napięcia mięśniowe, masują kręgosłup, odciążają stawy. Pozwalają również wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczyć możesz w domu – piłkę kupisz w sklepie sportowym (też internetowym) za ok. 50 zł; jej wielkość dostosuj do wzrostu.

Ćwiczenia na plecy: jak często ćwiczyć?

Przez pierwsze 2–3 treningi wykonuj po jednej serii każdego ćwiczenia, od 4. treningu zacznij robić po 2 serie,

a od 6. lub 7. treningu – po 3 serie.

Staraj się ćwiczyć regularnie, najlepiej 2–3 razy w tygodniu.

Polecany artykuł:

6 ćwiczeń na równowagę
miesięcznik "Zdrowie"