5 kroków do odstawienia słodyczy

Autor: Fragment książki "Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji", Fundacja Pro-Test

Każdy, kto chce stracić na wadze, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z jedzeniowymi grzeszkami. Tylko co zrobić, gdy żelazne postanowienie, że już nigdy w życiu nie sięgniemy po batonik lub że stawimy opór każdemu kubełkowi lodów na świecie, zwyczajnie nie przynosi rezultatu? Oto 5 sposobów na podjadanie słodyczy.

5 kroków do odstawienia słodyczy
fot: thinkstockphotos.com

Założenie totalnej wstrzemięźliwości w jedzeniu słodyczy nie uchroni cię przed słabszymi momentami. Co więcej, złamanie kategorycznego postanowienia może podciąć ci skrzydła i spowodować, że, zniechęcony, przedwcześnie poddasz się w walce o wymarzoną sylwetkę.

Jak mądrze i skutecznie odstawić słodycze? Oto prosta instrukcja w 5 krokach.

1. Ograniczaj słodycze stopniowo

Psychologowie odradzają narzucanie sobie drastycznych ograniczeń. Zachęcają raczej do elastycznej kontroli i metody małych kroków. Jeśli założysz sobie, że raz w ciągu tygodnia zrezygnujesz z jednego kawałka co dzień jadanej czekolady, łatwiej będzie ci zrealizować postanowienie całkowitego odstawienia tej słodkiej przekąski w dłuższym okresie: w następnych tygodniach będziesz mógł stopniowo rezygnować z kolejnych kawałków.

2. Dziel słodkości na mniejsze porcje

Dietetycy często radzą, żeby czekoladowy batonik zastąpić jabłkiem. Taka zamiana nie satysfakcjonuje jednak prawdziwych fanów czekolady, którzy rozkoszują się kremową konsystencją ukochanego smakołyku. Bardziej niż dietetyczne zastępniki przyda im się waga kuchenna.

20 g czekolady mlecznej ma około 100 kcal. Jako przekąska jest to do zaakceptowania. Batonik czekoladowy waży zazwyczaj więcej niż 50 g i dostarcza 230-250 kcal. Do zaspokojenia słodkiej zachcianki w zupełności wystarczyłaby połowa, a nawet ćwiartka batonika.

3. Pozwól sobie na małe grzeszki

Całkowite odstawienie słodyczy nie przychodzi łatwo. Niektórzy odczuwają je jako straszną karę i cierpią katusze. Ty też? W takim razie pozwól sobie od czasu do czasu na coś słodkiego. W przeciwnym wypadku będziesz chodził sfrustrowany i szybko się poddasz. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek, dokładnie zaplanuj i z góry wydziel określone porcje ukochanego smakołyku, aby nie stracić kontroli.

4. Kup drogą bombonierkę

Innym sposobem ograniczenia apetytu na słodycze jest zakup produktów z najwyższej półki. Wybierz drogie pralinki, a następnie od czasu do czasu pozwól sobie na jedną. Motto świadomych łasuchów brzmi: Rozkoszuj się każdym kęsem i nie miej wyrzutów sumienia!

5. Wsłuchaj się w swoje potrzeby

Wiele osób sięga po łakocie, kiedy odczuwa smutek lub próbuje oderwać myśli od problemów. Niektórzy uważają nawet, że bez czekolady i cukierków ich życie byłoby nie do zniesienia. Pod nieodpartą ochotą na coś słodkiego kryją się bardzo często inne potrzeby. Możliwe, że tęsknota za nugatowymi pralinkami jest jedynie przejawem niezaspokojonej potrzeby bliskości. Jeśli się w siebie wsłuchamy, odkryjemy prawdopodobnie, że jesteśmy zmęczeni, zestresowani, podenerwowani, smutni, napięci lub znudzeni. Walczysz ze zmęczeniem za pomocą batoników czekoladowych? Lepiej zrób sobie w ciągu dnia przerwę na relaks. Jesteś wkurzony lub przygnębiony? Poszukaj pocieszenia u przyjaciela, zamiast sięgać w samotności po kolejną paczkę żelków.

 

Jeśli zmagasz się ze zbyt dużym apetytem na słodycze, wypróbuj powyższe sposoby. Na każdego może zadziałać inna metoda walki z podjadaniem pustych kalorii. Dlatego nie zniechęcaj się od razu. Jeśli jeden ze sposobów ci nie pomógł, wtedy wypróbuj inny. Jeżeli będziesz konsekwentny w swoim postanowieniu, na pewno ci się uda.

"Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji", wyd. Fundacja Pro-Test

 

 

Więcej sprytnych sposobów na schudnięcie bez diety oraz zamienników tuczących produktów znajdziesz w książce „Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji”. Książka ta nie wyznacza męczących zaleceń, za to proponuje praktyczną pomoc w codziennych wyborach, która ułatwi kupowanie i przygotowywanie potraw.

Zobacz także