Speed badminton: odmiany i zasady gry

Autor: Alicja Szkop

Speed badminton to dyscyplina sportowa, która nie wymaga drogiego sprzętu i intensywnych treningów. Grać można wszędzie - na plaży, w parku, w ogrodzie, czy na hali sportowej. Jeśli szukacie ze znajomymi ciekawego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu, spróbujcie zagrać w speedmintona! Sprawdź tylko, jakie są zasady gry w speeda!

Zasady gry w speed badmintona są proste, a technika mało wymagająca. Do gry potrzebne są dwie osoby (mecz singlowy), lub cztery (mecz deblowy). Nowa forma zabawy jest bardzo zbliżona do znanej wszystkim gry w badmintona, czy tenisa. Punkty zdobywa się trafiając lotką w pole zawodnika a traci, kiedy lotka wyląduje poza polem. Różnica polega na tym, że mecze w speeda rozgrywa się szybciej i bez użycia siatki.

Do gry w speed badmintona zawodnikom potrzebne są jedynie odpowiednio wyważona lotka i specjalna rakietka. Co więcej, w speeda można grać wszędzie - wystarczy narysować na ziemi dwa pola w kształcie kwadratów (o wymiarach 5,5 x 5,5 metra) oddalone od siebie o około 13 metrów - i można zacząć grę!

Czym jest speed badminton?

Speed badminton to rodzaj sportu wymyślony przez sportowca niemieckiego pochodzenia - Billa Brandesa. Brandes postanowił urozmaicić i przyspieszyć grę w badmintona. Zamienił tradycyjną badmintonową lotkę na cięższą i bardziej aerodynamiczną i dodatkowo ustalił zasady gry, umożliwiające szybszą i bardziej żwawą grę.

Odmiany gry w speed badmintona

Freestyle - mecze rozgrywa się bez boiska, bez zasad i bez limitów punktowych.

Blackminton - mecz rozgrywany nocą, przy użyciu specjalnej fluorescencyjnej lotki i oświetlenia UV.

Fun Match - gra, w której bramki utworzone ze specjalnych, pomarańczowych znaczników. Szerokość bramek i ich odległość od siebie nie jest odgórnie ustalona. Ten rodzaj gry polega na obronie własnej bramki i zdobyciu bramki przeciwnika (punkty są przyznawane, kiedy lotka przeleci nad bramką przeciwnika).

Match - ten rodzaj meczu gra się według zasad turniejowych:

  1. Punkty zdobywa się trafiając lotką w pole przeciwnika. Jeżeli lotka wyląduje poza wyznaczonym polem, punkt otrzymuje przeciwnik.
  2. Aby nie stracić punktów lotka nie może spaść na ziemię pomiędzy polami i na pole zawodnika (linia też jest zaliczana do pola) oraz dotknąć zawodnika lub jego ubrania.
  3. Zawodnik nie może odbić lotki dwa razy z rzędu, ani odbić lotki, która spadła na ziemię (punkt na korzyść przeciwnika).

Zasady turniejowe meczu singlowego w speed badmintona:

  1. Mecz składa się z 2 setów rozgrywanych do 16 punktów.
  2. Zmiana serwującego następuje co 3 serwy (w przypadku remisu 15:15 co jeden serw).
  3. Po każdym secie zawodnicy zmieniają strony, a w trzecim secie po uzyskaniu 8 punktów przez jednego z zawodników.
  4. W speed badmintonie serw znad głowy jest zabroniony - lotkę wprowadzamy do gry serwując od dołu z 1/3 tylnej strefy boiska (najlepiej przed meczem odmierzyć  3 metry od linii przedniej i oznaczyć linię serwu taśmą na bocznych liniach).

Zasady turniejowe meczu deblowego w speed badmintona

Podczas meczu deblowego, każdy z zawodników jednej drużyny ustawiony jest w jednej strefie pola - w strefie przedniej lub w strefie tylnej. Zawodnik serwujący gra w strefie tylnej, a po każdym serwie następuje zamiana miejsc. Podczas gry tylna stopa zawodnika grającego w strefie położonej z tyłu, nie może znaleźć się przed tylną stopą zawodnika grającego w przedniej strefie.

Punktowanie, zmiana serwu oraz zmiana stron są takie same jak w meczu singlowym.

Nie przegap

Sprzęt potrzebny do gry w speed badmintona

Oprócz rakiety z lotką i zwykłego sportowego obuwia nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych ubrań. Specjalne rakiety do gry w speed badmintona są lekkie i poręczne, nawet dla rakietowych laików - ważą około 170 g, kształtem przypominają rakiety do squasha, mają długość około 58 cm i bardzo mocny naciąg. Pole centralne rakiet do speed badmintona, czyli miejsce, w którym powinna odbić się lotka, znajduje się bardzo blisko dłoni.

Lotki do gry w speed badmintona to tak zwane Speedery. Są cięższe od standardowych lotek, ich struktura jest bardziej zwarta i dodatkowo na czubku umieszczone są specjalne wypukłości. Zastosowania w tym rodzaju lotek obniżają opór powietrza, dzięki czemu lotka może lecieć wyżej, dalej i szybciej. Istnieją trzy typy Speeder’ów:

1. Fun Speeder - jest to lotka dla początkujących,
2. Match Speeder - lotka przeznaczona do szybkiej gry w warunkach turniejowych, 
3. Night Speeder - lotka fluorescencyjna, którą można grać w ciemnościach.

Polecamy
Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

Błędy w jeździe na rolkach popełniane przez początkujących często opóźniają postępy w nauce i powodują kontuzje. Sprawdź, jakich błędów unikać ...

Zobacz także