Co to jest SMARTBAND i jak może pomóc w treningu? Smartband a smartwatch

Autor: Anna Sierant

Smartbandy, inaczej opaski monitorujące aktywność, to inteligentne urządzenia stworzone z myślą o osobach aktywnych i ciekawych nowinek technologicznych. Smartband przyda się osobom uprawiającym różne dyscypliny sportu, zwłaszcza biegaczom i rowerzystom. Przeczytaj, na czym polega działanie smartbandów i zobacz przegląd przykładowych modeli.

Co to jest SMARTBAND i jak może pomóc w treningu? Smartband a smartwatch [GALERIA]
fot: thinkstockphotos.com Smartband wygląda jak opaska - od strony wewnętrznej posiada wkład, w którym kryją się jego funkcje. Dane z urządzenia odczytujemy na smartfonie.

Smartband (nazywany również smart bracelet, opaską fitness czy po prostu opaską monitorującą aktywność) to z angielskiego "mądra opaska". Posiada szereg funkcji przydatnych osobom aktywnym, dlatego zdecydowanie można go nazwać kolejnym inteligentnym urządzeniem. Zakładany na rękę, przypomina zwyczajną silikonową bransoletkę, ale - w przeciwieństwie do smartwatcha - nie jest wyposażony w wyświetlacz i charakterystyczną dla zegarków kopertę. W pierwszych modelach smartbandów z 2014 nie było też wyświetlacza, - obecnie na rynku dostępne są opaski z wyświetlaczami, jednak bardzo prostymi, inaczej niż w przypadku smartwatchy.

Smartband - jak działa?

Smartband to małe, lekkie i wygodne urządzenie, którego główną funkcją jest lifelogging, co można tłumaczyć jako zapisywanie przebiegu całego dnia.

Smartband ma najczęściej formę silikonowej opaski o dość jednolitej konstrukcji, która emituje wibracje (może też posiadać jedną lub kilka diod i wysyłać sygnały dźwiękowe). Choć na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna, kryje w sobie wiele funkcji - po wewnętrznej (przylegającej do ciała) stronie urządzenia znajduje się mała kieszonka, a w niej wkład stanowiący główny trzon urządzenia. Wkład wyglądem przypomina pendrive i zazwyczaj jest wodoodporny. Aby skorzystać z zapisanych na nim danych, musimy połączyć smartband z urządzeniem zewnętrznym: zazwyczaj ze smartfonem, ale może to też być komputer czy tablet. Do odczytania danych potrzebne są aplikacje udostępniane przez konkretnych producentów.

Przyjrzyjmy się funkcjom smartbanda szczególnie przydatnym osobom uprawiającym sport.

Nie przegap

Smartband - jak może pomóc w treningu?

Smartbandy dysponują wieloma funkcjami, które mogą się przydać aktywnym osobom. Wśród najważniejszych warto wymienić:

  • Pulsometr (w wielu modelach funkcja dodatkowa) umożliwiający monitorowanie pracy serca i ułożenie treningu z kontrolą tętna.
  • Akcelerator służący do pomiaru liczby kroków - na podstawie liczby kroków zmierzony zostanie również przebyty dystans oraz liczba spalonych kalorii.
  • Monitorowanie całodobowej aktywności, w tym również czasu i jakości snu - można też ustawić smartband, by urządził nam pobudkę za pomocą wibracji.
  • Funkcja motywowania do ruchu - smartband powiadamia swojego właściciela - także wibracjami lub dźwiękowo - o zbyt długim przebywaniu w bezruchu.
  • Dzienne postępy, o których użytkownik jest informowany za pomocą diod.
  • Informowanie o różnicy pokonywanych wzniesień i, na podstawie tętna, o intensywności ćwiczeń.

Wymienione zalety treningowe smartbandów nie znajdą się oczywiście w każdym modelu, jednak większość produktów sprawdzonych marek je posiada. Niektóre umożliwiają również analizę treningu i wgląd w statystyki.

Czy warto kupić smartband? Sprawdź, co radzi trener Jacek Bilczyński:

Smartbandy, podobnie jak smartwatche i rejestratory aktywności fizycznej, należą do wytworów technologii ubieralnych (z ang. wearable technologies). Nazwa oznacza inteligentne akcesoria, które nosimy na swoim ciele. Ich potoczna angielska nazwa brzmi wearables. Stworzono nawet konkurs na polski odpowiednik słowa. W jego kapitule zasiadał m. in. prof. Jerzy Bralczyk - wybrano nazwę "nosidła".

Smartband - jakie dodatkowe funkcje posiada?

Warto również wspomnieć o dodatkowych - tzn. niesportowych - funkcjach smartbandów. Podłączone za pomocą bluetooth do smartfona umożliwiają sterowanie niektórymi funkcjami telefonu, np. odtwarzaniem muzyki czy kamerą. Smartband wibracjami informuje o nadejściu połączenia lub SMS-a, nie trzeba więc co chwilę sprawdzać powiadomień na telefonie. Poszczególne modele powiadomią też o tym, co dzieje się na naszym portalu społecznościowym, przypomną o wydarzeniach zapisanych w kalendarzu w smartfonie. Dzięki aplikacjom możemy prześledzić sobie zapisany na smartbandzie dzień, bo przecież urządzenie doskonale wie, kiedy spaliśmy, biegaliśmy, jeździliśmy na rowerze czy jechaliśmy samochodem. Smartbandy są prawie zawsze wodoodporne - i to od głębokości 30 m w dół. Dzięki smartbandowi sprawdzimy też pogodę.

Ile kosztuje smartband?

Jedną z zalet smartbandów jest cena - są tańsze niż smartwatche. Czołowi producenci mają w swojej ofercie sprzęt, który można kupić za 150-250 złotych, koszt zakupu bardziej zaawansowanych modeli to 300-700 zł. Oczywiście są też dostępne produkty za kilkadziesiąt złotych, jednak raczej nie warto ufać ich jakości.

Smartband a smartwatch - różnice

Smartband nie tylko swoją nazwą przypomina smartwatch - ma też podobne funkcje. Oba urządzenia różni jednak ekran: ten w smartwatchach jest zdecydowanie większy (w smartbandach często w ogóle go nie ma) i wyświetla więcej informacji. Z drugiej strony, wyświetlacze smartbandów, jeśli już istnieją, są monochromatyczne i czytelne. Do wyświetlenia danych ze smartbanda niezbędny jest sprzęt zewnętrzny, w przypadku smartwatchy z wielu opcji urządzenia również korzystamy za pomocą np. smartfona, jednak niemało informacji możemy odczytać na samym urządzeniu. Niektórzy użytkownicy podkreślają również, że np. licznik kalorii lub przebytych kroków w smartwatchach są dokładniejsze.

Z drugiej strony, smartbandy są lżejsze, wygodniejsze w noszeniu, a przede wszystkim - mają wytrzymałą konstrukcję i zachowują wodoodporność na większej głębokości niż smartwatche. Po podłączeniu do urządzenia zewnętrznego smartbandy przekazują sportowcowi taką samą ilość informacji o jego wynikach i postępach.

Obejrzyj galerię z przeglądem różnych modeli smartwatchy.

Smartband Polar A360
fot: Materiały prasowe Smartband Polar A360 zdobył sobie uznanie biegaczy swoimi funkcjami. Sprzęt nie tylko umożliwia monitorowanie aktywności fizycznej, ale i zaplanowanie treningu oraz dobranie odpowiedniej intensywności ćwiczeń. Z urządzeniem można przygotować się do maratonu czy innych zawodów sportowych - dzięki programowi treningu biegowego. Z kolei Fitness Test mierzy wydolność tlenową właściciela. Smartband Polar A360, cena: od 620 zł zobacz galerię
Zobacz także