Okulary do pływania: jakie kupić? [Porównanie dostępnych modeli i ceny]

Autor: Anna Jakimiuk

Jak dobrać okulary do pływania, żeby nie przeciekały, nie uciskały i nie spadały z głowy w czasie pływania? Dla kogo lepsze będą okulary z grubą, miękką obwódką silikonową, a komu wygodniej będzie się pływało w tzw. twardych okularach, które głębiej osadzają się w oczodole? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.

Jakie okulary do pływania kupić? Takie, które nie odbiorą ci przyjemności z czasu spędzanego na basenie, nie będą zaparowywały i przepuszczały wody. Parametry te zależą nie tylko od jakości materiałów, z których zostały wyprodukowane, ale i odpowiedniego dopasowania do kształtu i wielkości twarzy. Nie warto kupować najtańszych modeli gogli pływackich, bo prawdopodobnie ich wytrzymałość będzie niewielka, ale najdroższe modele wcale nie muszą być najwygodniejsze.

Kryteria wyboru okularków do pływania

Stając przed półką z okularkami do pływania w sklepie sportowym, stajemy przed wyborem sprzętu pływackiego, którego nie możemy przetestować w wodzie, a to znacznie utrudnia dokonanie właściwego zakupu. Dlatego w wielu przypadkach kupowaniu okularów do pływania polega na kupowania jednej pary, testowaniu jej na basenie, a jeśli okazuje się, że okularki nie pasują (np. zaparowują, przeciekają lub są niewygodne) – kupowanie kolejnej. I tak w koło, aż uda się dobrać idealną parę.

Czy trzeba w basenie pływać w okularkach? Tak, bo okularki chronią oczy przed podrażnieniami chlorowaną wodą i zapaleniem spojówek.

Aby zminimalizować konieczność kupowania kilku par okularków, można sprawdzić już w sklepie, jak okular dopasowuje się do twarzy, czy się odpowiednio przysysa i utrzymuje w oczodole – w ten sposób unikniemy przynajmniej nieprzyjemności spowodowanych wlewaniem się chlorowanej wody pod okular. Jak to zrobić? Trzeba szeroko otworzyć oczy, przycisnąć okularki do oczodołów i wyssać powietrze wyciskając je spod gumowych otoczek.

Jak testować okulary do pływania zobacz na filmie:

Źródło: Studio Active / TVN Meteo Active/x-news

Jeśli okularki się przyssały i nie odpadają od oczodołów przez kilka sekund, możesz mieć większą pewność, że ten model będzie leżał dobrze także pod wodą.

Nie przegap

Rodzaje okularów do pływania (różnice między modelami)

Zanim kupisz okulary do pływania określ swój poziom zaawansowania i to, jak często będziesz ich używać. Osobom początkującym poleca się okulary miękkie, bo są wygodniejsze. Zaawansowani pływacy, którzy dużo czasu spędzają w basenie, wolą tzw. szwedki – twarde okulary profesjonalne.

Okulary miękkie – polecane są dla początkujących i amatorów. Mają one grubą warstwę gumowej obwódki, która sprawia, że okular nie wpija się mocno w oczodół.

Okulary półprofesjonalne – mają znacznie mniej gumowej obwódki, niż okulary miękkie, a pływak mocniej czuje je na twarzy. Jednak osobom zaawansowanym pływa się w nich bardziej komfortowo ze względu na większy kąt widzenia.

Anti fog – wewnętrzna powłoka chroniąca okularki przed zaparowaniem (niezbędna przy dużych różnicach temperatury wody i powietrza).

Porada: Jeśli decydujesz się na okulary miękkie, wybierz te z gumą (silikonem) przysysającym się do twarzy. Tańsze modele na gąbce częściej przepuszczają wodę, a po dłuższym pływaniu w basenie pozostawiają nieestetyczne odkształcenia na twarzy.

Okulary twarde (typu szwedki) – przeznaczone dla osób, które pływają dużo i często. Szwedki praktycznie w ogóle nie mają miękkich gumek, a prawdopodobieństwo, że okular przyssie się do oczodołu jest niewielkie. Są to okulary wyczynowe, o szerokim kącie widzenia, co jest niezbędne na zawodach.

Okularki z funkcją mirror (lustrzana soczewka) – zmniejszają jasność i blask, poprawiają komfort pływania.

Dobrze dopasowane szwedki nie powinny wpijać się w oczodoły, ale z pewnością bardzo głęboko się w nich osadzają, co może powodować dyskomfort. Zaletą takich okularów pływackich jest to, że można je indywidualnie dopasować do rozstawu twarzy – kupuje się je w zestawie składającym się z dwóch oddzielnych szkieł, sznureczka do łączenia ich na nosie i podwójnej gumy do założenia na głowę i akcesoriów do montażu.

Przykładowe ceny okularów do pływania:

Źródło: Studio Active / TVN Meteo Active/x-news

Polecamy
Nurkowanie z rurką to snorkeling: na czym to polega i od czego zacząć?

Nurkowanie z rurką to snorkeling: na czym to polega i od czego zacząć?

Snorkeling to najprostszy (i najtańszy) sposób obserwacji podwodnego świata. Aby zacząć, wystarczy kupić nurkowy sprzęt ABC, czyli maskę, fajkę i ...

Zobacz także