Jak przygotować się do nowego sezonu rowerowego? [WIDEO]

2015-03-16 15:00

Jak przygotować się do jazdy przed rozpoczęciem nowego sezonu rowerowego? Trzeba sprawdzić sprawność roweru: hamulce (naciągnąć linki, obejrzeć klocki hamulcowe), wycentrować koła. Jeśli nie czujesz się na siłach - oddaj rower do sprawdzonego serwisu. Nie zapomnij też o przygotowaniu kondycyjnym, które pomoże uniknąć zakwasów. Obejrzyj WIDEO, w którym trener kolarstwa tłumaczy, które partie mięśni rozgrzać, zanim wsiądzie się na rower.

Jak przygotować się do nowego sezonu rowerowego?
Autor: thinkstockphotos.com Jak przygotować się do nowego sezonu rowerowego?

Spis treści

  1. Nowy sezon rowerowy: jak się przygotować?
  2. Jazda na rowerze - jakie korzyści?
  3. Jak się nie przeciążyć na początku sezonu rowerowego?
  4. Zanim wsiądziesz na rower [WIDEO]
  5. Przygotowanie roweru do sezonu [KROK PO KROKU]
  6. Rower: ile kilometrów na początek?

źródło: Dzień Dobry TVN/ x-news

Nowy sezon rowerowy: jak się przygotować?

Czy można się czuć źle po jeździe rowerem? Owszem, np. gdy nie mamy przygotowania kondycyjnego, co się zdarza na początku sezonu. - Jeśli nie jeździłeś lub nie uprawiałeś innych sportów zimą, zanim wsiądziesz na rower, musisz wzmocnić ogólną wytrzymałość – radzi Adam Głazowski – trener sekcji kolarskiej CWKS Legia Warszawa i grupy kolarskiej Legia-Felt. – Biegaj na świeżym powietrzu, wykonuj ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozciągające kręgosłup, wzmacniające mięśnie brzucha (np. skrętoskłony), siłowe i poprawiające gibkość (krążenie tułowiem, wymachy kończyn).

Czytaj też: Rozgrzewka przed jazdą na rowerze

Jazda na rowerze - jakie korzyści?

Jak się nie przeciążyć na początku sezonu rowerowego?

Jazdę zacznij od leśnej ścieżki lub pustego placu. Na nowo przyzwyczaj się do roweru, nie wyjeżdżaj od razu na jezdnię. Najgorsze jest nierównomierne tempo jazdy, nagłe zrywy, strome długie podjazdy. Ten wzmożony wysiłek przy zgiętej pozycji i niedotlenieniu powoduje ucisk w klatce piersiowej, kłucie w okolicach serca. Mogą się pojawić zaburzenia wzroku (tzw. mroczki), a następnego dnia ból mięśni, czyli tzw. zakwasy.

Zanim wsiądziesz na rower [WIDEO]

Piotr Szmyt, trener kolarstwa, pokazuje prawidłową pozycję jazdy na rowerze oraz tłumaczy, które partie mięśni rozgrzać, zanim wsiądzie się na rower.

Przygotowanie roweru do sezonu [KROK PO KROKU]

1. Dokładnie umyj rower (jeśli na ramie i kołach są resztki zeszłorocznego błota, możesz polać rower wodą i zostawić na kilka minut, żeby łatwiej udało się usunąć brud). Rower myj ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Wykorzystaj specjalnie przystosowane do tego szczotki (zestaw kosztuje od 40 do 70 zł), które wyczyszczą wszystkie trudno dostępne miejsca przy łańcuchu, hamulcach itp.

2. Do czyszczenia przerzutek używaj szczoteczek z krótkim i długim włosiem - tak, żeby dokładnie usnąć błoto i zeszłoroczny smar. Więcej uwagi warto poświęcić kółkom prowadzącym tylnej przerzutki, które trzeba rozkręcić i dokładnie wyczyścić.

3. Przed smarowaniem rower musi dokładnie wyschnąć. Podstawowe elementy wymagające nasmarowania to łańcuch i przerzutki. Jeśli znasz się trochę na konserwacji rowerów, możesz samodzielnie nasmarować też linki, hamulce, piasty, suport, amortyzator, manetki zmiany biegów. Jeśli nie czujesz się na siłach - oddaj sprzęt do serwisu - tam specjaliści przygotują rower do jazdy za 50-100 zł.

Rower: ile kilometrów na początek?

Osobom jeżdżącym na rowerze systematycznie i rekreacyjnie bóle nie dokuczają. - Zawodowi kolarze utrzymują kondycję, uprawiając inne sporty - mówi Zenon Jaskuła, polski kolarz szosowy, medalista olimpijski. - Amatorom proponuję na rozpoczęcie wiosennego sezonu rowerowego następujący system: 2–3 dni jazdy po kilka kilometrów, a potem dzień odpoczynku. Co tydzień zwiększamy dystans o 5 km.

Czytaj też: Jak właściwie wyregulować wysokość siodełka i kierownicy w rowerze?

miesięcznik "Zdrowie"