Joga kundalini – czym jest? Jak wyglądają zajęcia?

2015-12-17 12:21

Joga kundalini to najbardziej mistyczna odmiana jogi, która łączy w sobie wszystkie techniki oddziaływania na umysł i ciało: ćwiczenia fizyczne, oddechowe, medytacje, mantry, mudry (ruchy rąk). Mają one na celu pobudzenie i zharmonizowanie wewnętrznych czakr, czyli ośrodków energetycznych w ciele. Ich rozwój poprzez praktykę jogi kundalini prowadzi do odzyskania równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, uwolnienia się od stresu oraz wejścia na wyższy poziom świadomości.

Joga kundalini – czym jest? Jak wyglądają zajęcia?
Autor: thinkstockphotos.com Energia Kundalini znajduje się w kości krzyżowej, znajdującej się u podstawy kręgosłupa.

Spis treści

  1. Joga kundalini – na czym polega?
  2. Efekty jogi kundalini
  3. Korzyści płynące z jogi kundalini
  4. Joga kundalini – jak zacząć praktykę?
  5. Joga kundalini – jak wyglądają zajęcia?
  6. Joga kundalini – jak przygotować się do zajęć?

Joga kundalini została spopularyzowana w USA i Europie Zachodniej przez Yogi Bhajana – hinduskiego nauczyciela, który opracował własną metodę jej praktykowania, pozbawioną restrykcyjnej ascezy. W 1969 roku założył on organizację 3HO (Healthy, Happy, Holly Organisation) zajmującą się szkoleniem joginów w technice kundalini. Wkrótce Yogi Bhajan stał się mistrzem i autorytetem dla wielu osób, zwłaszcza związanych z ruchem hipisowskim. Jego nauki do dziś pozostają podstawowym źródłem wiedzy o kundalini jodze, a nauczyciele na całym świecie, w tym także w Polsce, szkoleni są według opracowanych przez niego metod.

Joga kundalini stała się jedną z najbardziej popularnych odmian jogi wśród gwiazd. Do jej praktykowania przyznają się m.in. Madonna, Demi Moore, Cindy Crawford, David Duchovny, Miranda Kerr.

Joga kundalini – na czym polega?

Yogi Bhajana podkreślał, że joga kundalini jest stworzona dla współczesnego człowieka – zabieganego i zestresowanego, który codziennie musi godzić wiele obowiązków, ale nie chce przy tym stracić łączności z samym sobą. W tym celu musi świadomie praktykować pięć technik pracy ze swoim ciałem, umysłem i duchem: asany (pozycje jogi), pranajamę (pracę z oddechem), medytację, mantry (dźwięki i śpiew) oraz mudry (gesty rąk). Połączenie tych elementów daje narzędzie, które służy do rozwijania w sobie twórczej energii. Jest ona ukryta w każdym z nas, dokładnie w miejscu u podstawy kręgosłupa i określa się ją mianem pierwszej czakry, czyli Muladhara. Poprzez praktykę jogi kundalini energia ta zaczyna wibrować i kieruje się do góry, wzdłuż linii kręgosłupa, przy którym rozmieszczone są pozostałe „piętra” czakr. Łącznie jest ich siedem i każda odpowiada za inną funkcję psychiczną (np. radość, otwartość na ludzi, kreatywność, seksualność, poczucie własnej wartości, intuicja). To właśnie zaburzenia w przepływie energii przez czakry powodują typowe problemy współczesnego człowieka: lęki, niezadowolenie z siebie, zaniżone poczucie własnej wartości, wahania emocjonalne, niesatysfakcjonujące kontakty z otoczeniem.

Efekty jogi kundalini

Joga kundalini pomaga obudzić drzemiącą w nas energię i polepszyć jej przepływ, dzięki czemu życie może stać się pełniejsze i szczęśliwsze. W praktyce sprowadza się to przede wszystkim do odprężenia ciała i umysłu, pozbycia się negatywnej energii, zapomnienia o urazach, porażkach, zaprzestania wewnętrznych analiz. W efekcie odzyskujemy spokój, równowagę, pewność siebie, jesteśmy pozbawieni blokad, które hamują nas przed osiągnięciem pełni swoich możliwości. Z lepszym samopoczuciem psychicznym i mentalnym wiąże się także lepsze zdrowie – krążenie jest pobudzone, ciśnienie się normuje, jesteśmy dotlenieni, pełni energii, rzadziej chorujemy.

To ci się przyda

Korzyści płynące z jogi kundalini

  • usprawnienie i uelastycznienie ciała,
  • lepsze krążenie i dotlenienie,
  • zwiększona odporność,
  • redukcja stresu,
  • pozbycie się negatywnych myśli,
  • wewnętrzny spokój i samoakceptacja,
  • wiara we własne możliwości,
  • poczucie harmonii i jedności ze światem i z innymi ludźmi.

Joga kundalini – jak zacząć praktykę?

Aby rozpocząć praktykę jogi kundalini nie trzeba być wysportowanym czy rozciągniętym. Ta odmiana jogi przeznaczona jest dla wszystkich bez wyjątku – począwszy od dzieci po osoby starsze. Każdy może brać udział w zajęciach niezależnie od tego, na jakim etapie życia się znajduje, ile ma lat, skąd pochodzi, jakiego jest wyznania. Liczą się tylko szczere chęci i prawdziwe zaangażowanie. Ponieważ większość pozycji wykonuje się z zamkniętymi oczami, nie należy się bać, że popełnimy jakiś błąd albo nie damy rady czegoś zrobić – joga uczy, aby słuchać sygnałów swojego ciała, szanować je i respektować jego ograniczenia. Dlatego jeśli jakaś asana jest dla nas za trudna technicznie lub męcząca, zawsze można przerwać lub skrócić ćwiczenie.

Joga kundalini – jak wyglądają zajęcia?

Typowa lekcja jogi kundalini trwa ok. 90 minut. Rozpoczyna się od mantry początkowej, po czym następuje przejście do rozgrzewki, która ma na celu przygotowanie ciała do ćwiczeń. Potem następuje właściwa część zajęć, czyli krija, podczas której uczestnicy wykonują określony zestaw asan. Wszystkiemu towarzyszy akompaniament mantr. Po tej części następuje odpoczynek i rozluźnienie, na przykład w pozycji Savasana (leżenia na plecach). Ostatni etap to medytacja z elementami mantry, mudry i pranajamy. Całość zwieńcza mantra końcowa.

Joga kundalini – jak przygotować się do zajęć?

Przed pierwszymi zajęciami należy zaopatrzyć się w typowy zestaw akcesoriów do jogi: matę, wygodny bawełniany strój, ewentualnie lekki koc do okrycia się podczas części relaksacyjnej. Należy pamiętać o tym, aby na dwie godziny przed zajęciami nic nie jeść. Stosowanie środków odurzających takich jak alkohol czy narkotyki jest szczególnie wzbronione, ponieważ wędrująca w ciele energia pod wpływem wykonywanych asan może wymknąć się spod kontroli. Osoby z problemami zdrowotnymi, szczególnie dotyczącymi aparatu ruchu (kręgosłup, stawy) przed wzięciem udziału w zajęciach powinny skonsultować się z lekarzem. Kobiety w ciąży i w czasie menstruacji powinny poinformować nauczyciela o swoim stanie, a wówczas będzie on mógł dobrać dla nich indywidualny zestaw asan.