Pilates a odchudzanie: czy ćwiczenia pilates wyszczuplają?

2021-12-30 14:22

Ćwiczenia pilates doskonale wysmuklają, ujędrniają sylwetkę i spalają kalorie. Jednak aby przyniosły efekty w odchudzaniu, muszą być połączone z treningiem kardio i odpowiednią dietą. W przeciwnym razie ich skuteczność w spalaniu tkanki tłuszczowej będzie niewielka. Zobacz jak ćwiczyć pilates, aby schudnąć.

Pilates a odchudzanie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pilates a odchudzanie
  2. Pilates: jak ćwiczyć, aby schudnąć?
Pilates na ból pleców

Ćwiczenia pilates nie odchudzają tak skutecznie, jak treningi kardio i ćwiczenia na siłowni. Aby organizm zaczął spalać tkankę tłuszczową, musi ponieść bardzo duży wydatek energetyczny. Do tego celu najlepiej nadają się ćwiczenia o wysokiej intensywności, które podnoszą tętno: na przykład bieganie, pływanie, jazda na rowerze, orbitrek.

Nie oznacza to jednak, że osoby odchudzające się powinny zupełnie zrezygnować z pilatesu. Wręcz przeciwnie – ten trening stanowi idealne uzupełnienie dla ćwiczeń kardio i może podnieść ich efektywność w spalaniu kalorii.

Dowiedz się, jak ćwiczyć pilates, aby przyspieszyć proces odchudzania.

Pilates a odchudzanie

Pilates oddziałuje na ciało głównie poprzez wzmacnianie określonych partii mięśniowych: brzucha, pośladków, ud, pleców. Większość ćwiczeń angażuje po kilka grup mięśni jednocześnie, a jedna sesja treningowa stanowi kompletny trening całego ciała.

Taki wysiłek przyczynia się do spalania kalorii i pozytywnie oddziałuje na metabolizm, choć w mniejszym stopniu niż ćwiczenia kardio. Ale oprócz tego pilates daje coś, czego nie da się osiągnąć za pomocą aerobów: wzmacnia mięśnie głębokie, które odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy oraz pozwalają lepiej kontrolować ruchy. Dzięki temu wykonując jakiekolwiek ćwiczenia – niezależnie od tego, czy będą to aeroby, ćwiczenia na siłowni, czy domowa gimnastyka – jesteśmy mniej narażeni na kontuzje i nadwyrężenia. Zyskujemy świadomość ciała, lepiej radzimy sobie z techniką ćwiczeń. Z tego powodu pilates świetnie nadaje się jako trening uzupełniający dla osób odchudzających się, które na co dzień stosują różne rodzaje ćwiczeń na spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź: Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Co więcej, pilates rozciąga mięśnie, które wskutek intensywnych treningów siłowych mogą stać się bardziej zarysowane i masywne (dotyczy to zwłaszcza mięśni dwugłowych ud i mięśni ramion). Poprzez rozciąganie mięśni wysmukla się optycznie całą sylwetkę i sprawia, że ciało wydaje się bardziej wydłużone. Poza tym pilates dobrze wpływa na kręgosłup, wyrabia nawyk prostowania się, a wyprostowana sylwetka wygląda szczuplej.

Czytaj też: Trening "Secret", czyli pilates z Ewą Chodakowską

Polecany artykuł:

Pilates na ból pleców [WIDEO]
To ci się przyda

Pilates to dobra forma ćwiczeń dla osób z dużą nadwagą i stanowi idealny wstęp do dalszych treningów odchudzających. Ćwiczenia pilatesowe wykonuje się powoli, dzięki czemu organizm nie jest narażony na przetrenowanie. Oprócz tego wzmocniony zostaje gorset mięśniowy, czyli mięśnie kręgosłupa, brzucha i pośladków, które u osób niećwiczących zazwyczaj są w bardzo słabej kondycji. Im są silniejsze, tym mniejsze ryzyko przeciążeń i kontuzji podczas przyszłych treningów. Ponadto pilates nie obciąża stawów i wyrabia prawidłowy nawyk oddychania w trakcie wysiłku fizycznego.

Pilates: jak ćwiczyć, aby schudnąć?

Aby odnieść maksymalne korzyści z ćwiczeń typu pilates, warto zastosować się do kilka wskazówek:

  • podkręć tempo ćwiczeń – pilates opiera się głównie na ćwiczeniach izometrycznych, czyli polegających na napinaniu mięśni. To oznacza, że nie da się przyspieszyć czasu ich trwania, ale można wykonywać je bardziej dynamicznie i maksymalnie skrócić przerwy między kolejnymi ćwiczeniami. W ten sposób podczas całego treningu utrzymasz wyższe tętno niż stosując przerwy na odpoczynek.
  • poprzedź trening solidną rozgrzewką – przed treningiem pilates przeprowadź intensywną rozgrzewkę kardio. Dzięki temu pobudzisz metabolizm, a twój organizm będzie spalał tłuszcz przez długie godziny po treningu. Pamiętaj jednak, aby rozgrzewka trwała co najmniej pół godziny (dopiero po upływie 20 min rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej) i żeby podczas ćwiczeń tętno stale oscylowało w granicach 60-70% HRmax.

Zobacz: Przykładowa rozgrzewka na WIDEO

  • zadbaj o dietę – specjaliści przekonują, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu jest ograniczenie spożywanych kalorii. To, co jemy aż w 70% decyduje o postępach w odchudzaniu, ćwiczenia odpowiadają za pozostałe 30%. Dlatego połączenie ćwiczeń z dietą jest koniecznym warunkiem, jeśli zależy nam na szczupłej sylwetce. Oczywiście kaloryczność posiłków i ich skład powinien być dostosowany do obciążeń treningowych (w dni treningowe należy jeść odpowiednio więcej, aby organizm mógł uzupełnić zapasy energii).